Skip to content

44 Edison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Sep 1, 2002

Property Information

Block393
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
29%
Improvement Value:$229,700
71%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,936+3.8%
2024$10,536+4.0%
2023$10,133+1.6%
2022$9,978+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft1,700DeedBook 5918, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1914