Skip to content

21 Elmwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block38
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,717
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
36%
Improvement Value:$169,500
64%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+3.8%
2024$8,618+4.0%
2023$8,288+1.6%
2022$8,162-6.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,717DeedBook 20230, Page 15318

Property Sale

Sale
$60,331
Sq Ft1,717DeedBook 20220, Page 33359Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$31,788

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 20180, Page 43332Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5001, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1924