Skip to content

20 Columbus StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block393
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,083
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,100
27%
Improvement Value:$238,500
73%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+3.8%
2024$10,673+4.0%
2023$10,265+1.6%
2022$10,108+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft1,083DeedBook 12351, Page 1498

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6351, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1913