Skip to content

150 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block6
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
43%
Improvement Value:$133,000
57%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+3.8%
2024$7,588+4.0%
2023$7,298+1.6%
2022$7,187-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 12372, Page 2303

Property Built

Built

Year Built: 1920