Skip to content

130 Franklin StBloomfield, NJ 07003

Built 1963
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block370
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description11 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
51%
Improvement Value:$369,200
49%
Total Assessment$754,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,582+3.8%
2024$24,647+4.0%
2023$23,705+1.6%
2022$23,342-5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5510, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1963