Skip to content

98 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block421
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,841
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
31%
Improvement Value:$267,900
69%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,208+3.8%
2024$12,726+4.0%
2023$12,239+1.6%
2022$12,052+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,841DeedBook 6115, Page 651

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5765, Page 720

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5096, Page 507

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5041, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1911