Skip to content

131-139 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block421
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description6 STORES
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
11%
Improvement Value:$892,400
89%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,920+3.8%
2024$32,680-15.4%
2023$38,649+1.6%
2022$38,059+20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932