Skip to content

125 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Nov 15, 1994

Property Information

Block421
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
12%
Improvement Value:$833,600
88%
Total Assessment$951,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,278+3.8%
2024$31,098+4.0%
2023$29,909+1.6%
2022$29,452+22.4%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

To:

DeedBook 5340, Page 555

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5128, Page 320

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4913, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1962