Skip to content

62 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block422
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
25%
Improvement Value:$349,500
75%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,742+3.8%
2024$15,167+4.0%
2023$14,587+1.6%
2022$14,364+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 20220, Page 76422

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5986, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1962