Skip to content

17 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block423
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,651
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,900
29%
Improvement Value:$336,100
71%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,044+3.8%
2024$15,458+4.0%
2023$14,866+7.2%
2022$13,866+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,651DeedBook 6238, Page 857

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5490, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1912