Skip to content

11 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Date
Oct 4, 1973

Property Information

Block423
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,266
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
42%
Improvement Value:$176,700
58%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363+3.8%
2024$9,984+4.0%
2023$9,602+1.6%
2022$9,455-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923