Skip to content

391 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2022

Property Information

Block425
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,524
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
31%
Improvement Value:$272,800
69%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507+3.8%
2024$13,013+4.0%
2023$12,515+1.6%
2022$12,324+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12009, Page 8526

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5323, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1947