Skip to content

135 Weaver AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block427
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
DescriptionSTORE + 2 APTS
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,200
40%
Improvement Value:$217,300
60%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+3.8%
2024$11,912+4.0%
2023$11,456+1.6%
2022$11,281-18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,960DeedBook 12312, Page 5738

Property Built

Built

Year Built: 1920