Skip to content

163 Weaver AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 5, 1999

Property Information

Block427
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,916
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,700
29%
Improvement Value:$336,100
71%
Total Assessment$471,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,003+3.8%
2024$15,418+7.5%
2023$14,338+1.6%
2022$14,119-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,916DeedBook 5607, Page 64

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926