Skip to content

294 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block42
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,756
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
19%
Improvement Value:$411,200
81%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143+3.8%
2024$16,516+4.0%
2023$15,885+1.6%
2022$15,642+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft3,205DeedBook 12467, Page 6761

Property Built

Built

Year Built: 1925