Skip to content

310 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,770
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
28%
Improvement Value:$240,100
72%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,380+3.8%
2024$10,964+4.0%
2023$10,545+1.6%
2022$10,384+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5590, Page 425

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5084, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1949