Skip to content

20(24) Oakwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block432
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,014
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,700
44%
Improvement Value:$133,700
56%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+3.8%
2024$7,791+4.0%
2023$7,493+1.6%
2022$7,378-7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923