Skip to content

141 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block43
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,309
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
27%
Improvement Value:$209,600
73%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+3.8%
2024$9,327+4.0%
2023$8,970+1.6%
2022$8,833+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,529DeedBook 20160, Page 70737

Property Built

Built

Year Built: 1927