Skip to content

512 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Apr 29, 1977

Property Information

Block43
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,214
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
41%
Improvement Value:$128,400
59%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+3.9%
2024$6,861+4.1%
2023$6,589+1.6%
2022$6,485-10.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927