Skip to content

129 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block43
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,148
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,700
35%
Improvement Value:$157,300
65%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,209+3.8%
2024$7,909+4.0%
2023$7,606+1.6%
2022$7,490+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,148DeedBook 5662, Page 930

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4945, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1927