Skip to content

42 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2012

Property Information

Block452
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,098
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,200
31%
Improvement Value:$189,800
69%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+3.8%
2024$8,987+4.0%
2023$8,643+1.6%
2022$8,511-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919