Skip to content

3 Porter PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block452
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
38%
Improvement Value:$173,200
62%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,409+3.8%
2024$9,065+4.0%
2023$8,719+1.6%
2022$8,586-14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 20240, Page 53312

Property Built

Built

Year Built: 1923