Skip to content

36 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block480
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,405
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
37%
Improvement Value:$168,700
63%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087+6.8%
2024$8,505+4.1%
2023$8,170+1.6%
2022$8,042-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,405DeedBook 20230, Page 26410

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1932