Skip to content

394 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block453
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,718
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,300
33%
Improvement Value:$225,400
67%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,387+3.8%
2024$10,971+4.0%
2023$10,551+1.6%
2022$10,390+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 20210, Page 88957

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 20150, Page 65965Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 12541, Page 8420Recorded3/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$284,000
DeedBook 6001, Page 355

Property Sale

SaleMulti
$38,287
DeedBook 5676, Page 119

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 5448, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1924