Skip to content

422 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$136,250
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block453
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,278
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
37%
Improvement Value:$178,600
63%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.8%
2024$9,317+4.0%
2023$8,961+1.6%
2022$8,824-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$136,250

To:

Sq Ft1,278DeedBook 5708, Page 577

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5018, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1949