Skip to content

100 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block45
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,600
51%
Improvement Value:$78,100
49%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+3.8%
2024$5,252+4.0%
2023$5,051+1.6%
2022$4,974-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft832DeedBook 6099, Page 701

Property Sale

Sale
$128,750
DeedBook 5872, Page 56

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5758, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1940