Skip to content

230 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Date
Dec 12, 2066

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,800
52%
Improvement Value:$88,100
48%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238+3.8%
2024$6,010+4.0%
2023$5,780+1.6%
2022$5,692-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft832DeedBook 12533, Page 3134

Property Built

Built

Year Built: 1942