Skip to content

110 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block45
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
44%
Improvement Value:$111,500
56%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730+3.8%
2024$6,484+4.0%
2023$6,236+1.6%
2022$6,140+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft998DeedBook 6020, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1942