Skip to content

527 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block45
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-1B
Sq Footage4,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
19%
Improvement Value:$391,100
81%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,411+3.8%
2024$15,811+4.0%
2023$15,206+1.6%
2022$14,974-10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5574, Page 681

Property Sale

Sale
$94,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929