Skip to content

517 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Sep 26, 1996

Property Information

Block45
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
55%
Improvement Value:$72,200
45%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397+3.8%
2024$5,199+4.0%
2023$5,001+1.6%
2022$4,924-9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft832DeedBook 5451, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1942