Skip to content

509 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 19, 2005

Property Information

Block45
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-1B
Sq Footage3,660
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
17%
Improvement Value:$432,100
83%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,723+3.8%
2024$17,075+4.0%
2023$16,422+1.6%
2022$16,171+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,660DeedBook 6150, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1929