Skip to content

501 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block45
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
43%
Improvement Value:$116,500
57%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+3.8%
2024$6,647+4.0%
2023$6,393+1.6%
2022$6,295+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

To:

Sq Ft998DeedBook 20200, Page 54731

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft832DeedBook 20200, Page 14589Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 4990, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1942