Skip to content

128 Montgomery StBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 29, 2006

Property Information

Block481
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description4 ST + 7 APTS
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,300
13%
Improvement Value:$744,300
87%
Total Assessment$856,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,056+3.8%
2024$27,994+4.0%
2023$26,923+1.6%
2022$26,512-14.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5312, Page 736

Property Sale

Sale
$211,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927