Skip to content

104 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block481
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage1,905
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
42%
Improvement Value:$170,600
58%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+3.8%
2024$9,595+4.0%
2023$9,228+1.6%
2022$9,087-15.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,905DeedBook 20180, Page 21516Recorded3/9/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6171, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1900