Skip to content

102 Montgomery St.Unit 6Bloomfield, NJ 07003

Built 2009

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block481
Lot18
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class39
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,684
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
39%
Improvement Value:$186,700
61%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,403+3.8%
2024$10,023+4.0%
2023$9,640+1.6%
2022$9,492-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 20201, Page 22366

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 20170, Page 40422Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 12223, Page 9407

Property Built

Built

Year Built: 2009