Skip to content

86 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block481
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage1,703
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
32%
Improvement Value:$222,000
68%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+3.8%
2024$10,634+4.0%
2023$10,227+1.6%
2022$10,071-16.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5282, Page 72

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924