Skip to content

2-10 Montgomery St Apt 3aBloomfield, NJ 07003

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block481
Lot56
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$132,900
60%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+3.8%
2024$7,284+4.0%
2023$7,006+1.6%
2022$6,899+8.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985