Skip to content

2-10 Montgomery St Apt 3bBloomfield, NJ 07003

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block481
Lot56
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage756
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
42%
Improvement Value:$97,800
58%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+3.8%
2024$5,484+4.0%
2023$5,274+1.6%
2022$5,193-3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft756DeedBook 20260, Page 6518

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft756DeedBook 20180, Page 49914

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft756

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft756

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft756

Property Built

Built

Year Built: 1985