Skip to content

39 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block482
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,058
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
37%
Improvement Value:$186,800
63%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+3.8%
2024$9,660+4.0%
2023$9,291+1.6%
2022$9,149-5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 6144, Page 359

Property Sale

Sale
$123,700
DeedBook 5260, Page 257

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5033, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1922