Skip to content

55 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block542
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,076
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
43%
Improvement Value:$159,900
57%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+3.8%
2024$9,248+4.0%
2023$8,895+13.7%
2022$7,821-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

To:

Sq Ft1,076DeedBook 20201, Page 30511

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5026, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1927