Skip to content

37 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block482
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,488
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
40%
Improvement Value:$159,900
60%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+3.8%
2024$8,781+4.0%
2023$8,445+1.6%
2022$8,316-19.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 20240, Page 52964

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5931, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1922