Skip to content

33 John StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block483
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
38%
Improvement Value:$142,300
62%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+3.8%
2024$7,533+4.0%
2023$7,245+1.6%
2022$7,134-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6010, Page 214

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1917