Skip to content

14 Willet StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Date
Jun 20, 1974

Property Information

Block483
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,818
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
33%
Improvement Value:$225,200
67%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,157+3.9%
2024$10,740+4.1%
2023$10,320+1.6%
2022$10,158+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890