Skip to content

87 Orchard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Date
Sep 30, 2065

Property Information

Block485
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,628
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,700
45%
Improvement Value:$196,600
55%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,120+3.8%
2024$11,677+4.0%
2023$11,230+1.6%
2022$11,058+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 12309, Page 3319

Property Built

Built

Year Built: 1904