Skip to content

89 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block373
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,925
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
36%
Improvement Value:$171,800
64%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101+3.8%
2024$8,768+4.0%
2023$8,433+1.6%
2022$8,304-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 5456, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1920