Skip to content

19 Morton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block490
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,840
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
36%
Improvement Value:$209,900
64%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+3.8%
2024$10,654+4.0%
2023$10,246+1.6%
2022$10,090-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

To:

Sq Ft1,840DeedBook 12027, Page 3675

Property Built

Built

Year Built: 1905