Skip to content

12 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block491
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE + APT
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,400
45%
Improvement Value:$193,700
55%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,011+3.8%
2024$11,572+4.0%
2023$11,129+1.6%
2022$10,959-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,224DeedBook 6014, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1920