Skip to content

334 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block103
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
DescriptionSTORES + APT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage2,286
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
47%
Improvement Value:$141,900
53%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+3.8%
2024$9,192+3.8%
2023$8,854+1.3%
2022$8,737-25.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5636, Page 702

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1921