Skip to content

29 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block492
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,407
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
34%
Improvement Value:$188,900
66%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+8.2%
2024$9,029+4.6%
2023$8,634+1.6%
2022$8,502-6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5866, Page 416

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5453, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1926