Skip to content

61-65 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 2, 2066

Property Information

Block492
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE + 5 APTS
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
21%
Improvement Value:$423,100
79%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,198+3.8%
2024$17,533+4.0%
2023$16,862+1.6%
2022$16,605+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

Property Sale

Sale
$1,275,000

To:

DeedBook 20250, Page 59058

Property Built

Built

Year Built: 1926